P16RP104MAB15 Passive Circuit Component SMD Potentiometers
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Vishay
Model Number : P16RP104MAB15
Place of Origin : USA
MOQ : 50PCS
Price : RFQ
Payment Terms : T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability : RFQ
Delivery Time : Immediately
Packaging Details : ESD/Vacuum/Foam/Cartons
RoHS : PB Free
Mounting Style : SMD/SMT
Package : SMD
Series : P16
Factory Pack Quantity : 20
Product Type : Potentiometers
Contact Now
IC Integrated Circuits P16RP104MAB15 Bulk Potentiometers
Product Description:
FEATURES:
• Test according to CECC 41000 or IEC 60393-1 • P16 - version for professional and industrial applications (cermet) 1 W at 40 °C • PA16 - version for professional audio applications (conductive plastic) 0.5 W at 40 °C • Compact (integrated) • High dielectric strength: 2500 VRMS • Fully sealed and panel sealed • Metallic or plastic knob options • Custom knob on request • Material categorization: for definitions of compliance
Parameter Table:
Product Category: Potentiometers
RoHS: Yes
Mounting Style: Panel Mount
Termination Style: Solder Lug
Product: Knob Operating Potentiometers
Number of Gangs: 1 Gang
Resistance: 100 kOhms
Element Type: Cermet
Number of Turns: 1 Turn
Shaft Type: Knurled / Serrated
Shaft Diameter: 10 mm